İngiltere’de Kışın En Güzel Yanı: Christmas

İngiltere´de soğuk, ıslak kışın en çekilebilir dönemi rengarenk ışıklı süslemeleriyle karanlık günleri aydınlatan Christmas zamanıdır. Christmas sözde Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı dini bir bayram olmasına rağmen, pratikte yapılan şey ailelerin bir araya gelip yemek yemesi, tatil yapması, gençlerin ise toplaşarak barlarda, publarda tıksırıncaya kadar içmesi olarak gerçekleşiyor. Aslen kutlamanın yapılacağı gün 25 Aralık olmasına rağmen hazırlıklar 1-1.5 ay önceden başlıyor. Caddeler, vitrinler ağaçlar, evler süsleniyor, her şehirde Avrupa’nın pek çok yerinden gelen ve ya yerel satıcıların oluşturduğu marketler kuruluyor.

Benim gözlemlediğim kadarıyla bizim dini bayramlarımızdan farkı Avrupa insanının eğlenmeyi bilmesi, pek çok olayı güzel vakit geçirmek için bir eğlenceye dönüştürmeyi becermesi. Christmas ile kıyaslamaya kalktığımızda bizim bayramlarımız sönük, zevksiz kalıyor. Mesela iki süper market ülke çapında, benimde derin saygı beslediğim Noel Baba´nin geyik sürüsünün lideri olan Rudolf´u beslemek için bedava havuç kampanyası başlattı. İki gün önce merkeze inmek için bindiğimiz otobüsün şoförü Noel Baba kostümü giymişti. Bunlar gibi çok örnek var.

Hacı abinin önünde buluşuruz.”

                                                                                                     Noel Baba Heykelinin Önünce Buluşmayı Kasteden Bir Dost

Xmas Kartları

Diğer Avrupa ülkelerinde nasıldır bilmiyorum, İngiltere´ye yerleştiğimde bana bir hayli ilginç gelmişti insanların birbirlerine durmadan kart yollaması. Doğum günleri, çeşitli kutlamalar, aileye yeni bir bireyin katılması vb durumlarda da bolca kart yollanıyor olmasına rağmen Christmas zamanı kartların havada uçtuğu bir döneme dönüşüyor, büyük marketlerin reyonları Christmas kartlarıyla dolup taşıyor. Bende Türkiye’ye bolca kart yolluyorum. Sizi tanısaydım size de yollardım. Bunu kaçan bir fırsat olarak değerlendirmelisiniz.

Christmas Zamanı İş Yerleri

Benim çalıştığım iki yerde de Christmas zamanında çeşitli şirket içi etkinlikler düzenlendi. Bir gün herkes iş yerine üstünde Christmas´ı (Christmas Jumper Day) çağrıştıran kazaklar ile geldi, oyunlar oynandı. Secret Santa çekilişini yapmak üzere bir animasyon şirketinden ağacın altına bırakılan hediyeleri dağıtması için Noel Baba getirildi.

Christmas zamanı tatil günleri İngiltere´de 25 ve 26 Aralık olarak belirlenmiş ancak pek çok iş yeri bütün hafta kapalı. Christmas´ı takiben yeni yıl tatilininde gelmesiyle, hafta sonları eklendiğinde yaklaşık on günlük bir tatil ortaya çıkıyor. Ekonominin böylesine güçlü olduğu bir ülkede on günlük tatil, tren ve uçak biletlerine pound olarak yansıyor haliyle. O yüzden eğer Christmas tatilinizi her hangi bir yerde geçirmek istiyorsanız çok önceden plan yapmanızı öneririm.

Christmas Marketleri
geyik
Şarkı söyleyen meşhur geyik. Ama hangi dili biliyor anlamadım.

Tüm Christmas etkinlikleri içinde benim favorim ise Christmas Marketleri. İngiltere´de bildiğim kadarıyla hemen hemen her şehrin merkezi noktalarına marketler kuruluyor. Genel olarak Christmas Marketlerinin menşei Almanya (Christkindlmarkt) olduğundan Alman ürünleri tekelinde olsa da, yerli satıcıların yanında özellikle İtalyan, Fransız olmak üzere Avrupa’nın pek çok yerinden satıcılar buluşuyor.

Sosis
Alman sosis. Aklınıza kötü şeyler gelmesin!

Ben son iki senedir Christmas marketlerine gitme fırsatı buldum. İki gidişimde de Almanlardan, sosis, İspanyol lagerlerine olan hayranlığımdan ise İspanyollardan bira (Alhambra) aldım. Marketlerde yalnızca yiyecek içecek satılmıyor. Pek çok hediyelik eşya, Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden peynirler, atkılar, eldivenler vb.

Yukarıya bir video koyuyorum ortam hakkında fikir vermesi için.

Alhambra
İspanyol Alhambra benim favori biralarımdan.Ancak İspanya denildiğinde aklıma Mahou gelmeye devam ediyor.

Fiyatlar ise yüksek. Aynı ürünleri muhtemelen market dışında daha ucuza bulmanız mümkün. Bira aldığınızda fotoğrafta göreceğiniz depozitolu bardak ile satış yapılıyor. Bira fiyatları genel olarak 4.5+1 pound. Bu fiyat pint için oldukça yüksek. Yaşadığım yerin en gösterişli barında dahi ödediğim maksimum ücrete aynı seviyelerde. Ancak tabi ki ödemenizi yalnızca ürüne değil bulunduğunuz ortama da yapıyorsunuz.

Biranızı içtikten sonra bardaklarınızı verip depozitonuzu geri alabilirsiniz. Christmas Marketlerinde en meşhur olan içki ise Mulled Wine denilen sıcak şarap. Depozito değeri 2.5 pound olan sevimli kupalarda satışı yapılıyor. Eğer kupayı çok beğendiyseniz hatıra olarak alabilirsiniz. Bende geçen seneden iki tane var. Aynı şeyi plastik bira bardakları için söyleyemem. Dikkat edin size çatlak olanı denk gelmesin.

christmas tree
Bizim Christmas ağacımızın anlık görüntüsü. Tesco´dan.

Yolunuz düşer ise mutlaka uğrayın, insanlarla kaynaşın. Utangaç olsanız bile çekinmeyin, İngilizler sıcak kanlı, konuşkan insanlar. Özellikle içmeye başladıklarında… Bilmiyorum, belki bana hep konuşkanları denk geldi.

Mümkün olduğunca Christmas zamanının tadını çıkarmanızı öneririm çünkü kış boyu başka ilginç, büyük bir olay yok. Benim için geriye, hayatım boyunca yaptığım gibi, yazı beklemekten başka yapacak bir şey kalmıyor. Elimde şemsiye, aklımda deniz…

 Christmasınız şimdiden mübarek olsun.

Yazıyı Paylaşın:

Yorumsuz geçmeyin...